Ваша заявка принята

В течении 3-12 часов на указанный емаил мы отправим реквизиты для оплаты.
Ожидайте, мы обязательно с вами свяжемся!

Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу және оларды шешу

Казахстан, г. Атырау, пос. Геолог

Средняя школа им. К.И.Сатпаева

Учитель математики

Альдешова Лариса Тулеповна

Сабақтың мақсаты: 

Білімділік: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуді меңгерту.

Дамытушылық: Оқушылардың ой ұшқырлығын арттыру, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдысын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, батыл шешімге келуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Білім жүйелеу сабағы

Сабақтың әдісі: түсіндіру,практикалық (есептер шығару).

Сабақтың көрнекілігі: : оқулық, интерактивті тақта .

Сабақтың жоспары: 

  1. Ұйымдастыру
  2. Үй тапсырмасын тексеру
  3. Поездға билет алу «Тест тапсырмасы»
  4. «Теңдеулер» еліне саяхат
  5. 1-тур «Ойшылдар бекеті»
  6. 2-тур «Тапқырлар бекеті»
  7. 3- тур «Білгірлер бекеті»
  8. 4-тур «Жүйріктер бекеті»
  9. Үйге тапсырма.
  10. Оқушыларды бағалау.
  11. Қорытынды

Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі:
-амандасу;
-түгелдеу;

  1. Үй тапсырмасын тексеру
  2. Теңдеулер еліне саяхат

«Математикалық поезға» билет алу тәртібі :

1.Купеге

2.Плацкартқа

  1. Жалпы вагон

3.Жалпы вагонға

Математикалық поезға» билет алу тәртібі :

1.Купеге «5» баға

2.Плацкартқа «4» баға

  1. Жалпы вагон «3» баға

Тест тапсырмасы (1 есепке 1 ұпай)

  1. Теңдеуді шешіңдер: 10,7 – 3х = 6,5 + 4х

А) 6              В) – 6         C)  17,2           D) – 4,2

  1. Теңдеуді шешіңдер: 3(х – 2) = 4х

А) 7/6           В) 6            C) 6/7              D) – 6

  1. Екі залды жарықпен қамтамасыз ету үшін бірінші залға екіншіге қарағанда екі есе артық, ал барлығы 360 шам керек. Әрбір зал үшін қанша шам керек : 3(a-b)

А) 80, 160           В) 120, 240          C) 160, 80         D) 60, 120

  1. 4. Теңдеуді шешіңдер: |4x + 1| = 11

А) 2,5; – 3         В) – 2,5; 3                C) – 3; 2,5            D) 3; –2,5

Жауаптары: 1.А   2.Д   3.В   4.С

  1. 1-тур «Ойшылдар бекеті»

 Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды?

Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

  1.    Теңдеудің қандай қасиеттері бар? Тендеудін түбірі деген не?

3.Тендеулерге негізгі ғылыми енбектерін арнаған ғалымдарды ата

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы  постерде қорғайды

Миға шабуыл”. Топқа тапсырма

І топ

Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?

Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

ІІ топ

  1. Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

 

1-тур «Ойшылдар бекеті»

Деңгейлік тапсымалар

А деңгей-

   жалпы вагондағы оқушыларға

1) 2х+17=22+3x             2) 21x+45=17+14x            3) 3x-1=3(x-2)

  В деңгей

плацкарттағы  оқушыларға

1) 9,5x+2=5,7x-5,6         2) 3(2x-9)=5(x-4)      3)4x+5(3-2x)=5-11x

С деңгей

Купедегі оқушыларға

  1. Барлық бағандардағы және қатарлардағы сандардың қосындылары тең болса, онда А, В, С, Д неге тең?
  2. 60 ағашты қай сатушыдан алған тиімді?
  3. 3- тур «Білгірлер бекеті»

Жауаптары)

А деңгей-               жалпы вагондағы оқушыларға

  • 2х+17=22+3x 2) 21x+45=17+14x            3) 3x-1=3(x-2)

2х-3х=22-17                   21x-14x=17-45                  3x-1=3x-6

-x=5                                    7x=-28                            3x-3x=-6+1

x=-5                                        x=-4                               0x=-5  теңдеудің шешімі жоқ

Тексеру: 2*(-5)+17=22+3*(-5)   21*(-4)+45=17+14*(-4)

7=7                                       -39=-39

                              В деңгей                плацкарттағы  оқушыларға

  • 9,5x+2=5,7x-5,6 2) 3(2x-9)=5(x-4)             3)4x+5(3-2x)=5-11x

9,5x-5,7x=-5,6-2             6х-27=5x-20                    4x+15-10x=5-11x

3,8x=-7,6                      6x-5x=-20+27                   4x-10x+11x=5-15

x=-2                              x=7                                5x=-10   x=-2

Т:9,5*(-2)+2=5,7*(-2)-5,6    3(2*7-9)=5(7-4)          4*(-2)+5(3-2*(-2))=5-11*(-2)

19=19                            15=15                                     27=27

Сұрақ белгісінің орнына тиісті санды қой:

С деңгей

Купедегі оқушыларға

  1. Барлық бағандардағы және қатарлардағы сандардың қосындылары тең болса, онда А, В, С, Д неге тең?
А В С
6 5 9
Д 9 4
  • ағашты қай сатушыдан алған тиімді?
Сатушы Ағаштың бағасы (1  үшін тг – мен) Жеткізу ақысы Қосымша шарттар
1 700 10000 Жоқ
2 900 8000 Сауда 30000 тг – ден асса, жеткізу тегін
3 750 8000 Сауда 50000 тг – ден асса, жеткізу тегін

  4*6)/8=3

(5*12)/6=10

(15*9)/5=27

  • 7, 6, 7, 7
  • 52000, 1 – сатушыдан алған тиімді

3- тур «Білгірлер бекеті»

Логикалық есептер.

  1. 90ʾ — тан кіші бұрыш?
  2. Шеңбердің бойындағы екі нүтені қосатын, центр арқылы өтетін кесінді?
  3. Ең кіші натурал сан?
  4. 7 жай сан ба әлде құрама сан ба?
  5. Екі қатынастың теңдігі?
  6. ¾ — ке кері сан?
  7. Үш сызықтан құралған фигура?
  8. 7 май шам жанып тұр, 4 – ін сөндірсек неше май шам
  1. Сабақты қорытындылау.
  2. Үйге тапсырма.№859,860

8.Оқушыларды бағалауда оқушылардың жетондары бойынша бағаланады.

Кері байланыс

Ссылка на материал: https://yadi.sk/i/Lp3k6_uk3EEyX3

Для заказа пишите в WhatsApp

+7 776 987 0729

Либо отправьте заявку с сайта (Просьба не дублировать сообщения, мы отвечаем в течении 1-3 часов)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *