ЕКОЕ және ЕҮОБ-ке есеп шығару
КГУ «Рудная СШ»
Учитель математики
Баймагамбетова Светлана Сатановна
Сабақ мақсаты: Оқушылардың білімін,білігін және дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың негізгі білімі,білігі және дағдылары:
- Ең кіші ортақ еселік және ең үлкен ортақ бөлгішті таба білуге есеп шығаруды үйрету .
- Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.Оқушының ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін дамыту.
- Оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Әдіс – тәсілдер: есептер және өзіндік жұмыс
Жеке және топпен жұмыс
Көрнекіліктер: таратпалар
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
- Ауызша санақ 4 санына еселік сандар : 4,8,16,24,28,32,36,4,…
6 санына еселік сандар : 6,12,18,24,30,36,42 …
Екеуіне де еселік болатын сандар : 12,24,36 , …
Үй жұмысын тексеру
Есеп: 5 деген баға алу үщін 5-8балл ; 4 деген баға алу үшін 4 балл;
3 алу үшін 3 бал жинау қажет!
Есеп | Балл | Жауап нұсқасы | |||||
|
15 санының бөлгіштері :
А) 1, 3, 5, 15 Б) 15,30,45,60 |
(1балл) | А) — көк
Б) — сұр |
||||
|
ЕКОЕ(3;15) тап
|
(1балл) |
15 –сары10 – қызыл
3- көк |
||||
|
ЕКОУ(12;18) тап
|
(2балл) | 30 — ақ
36 – жасыл 12 – сары |
||||
|
ЕҮОБ(17;3) тап
|
(2балл) | 1 – сұр
17 – көгілдір 3 – ақ қып қалдыру |
Таратпадағы тапсырманы орында, кестеден дұрыс жауабын тап та,оны сәйкес бояуға боя. Суретті боя.
3. Есеп шығару
1. Есеп № 331
2. Тақтада және орында жұмыс №332
3. Есепте № 333, 334
4. Есепте
ЕҮОБ(60;20)=?
____________________________________ |
ЕКОЕ(33;21)=?
____________________________________ |
(ауызша)
ЕКОЕ(?;3)=15 ____________________________________ |
ЕҮОБ(62; 65)=?
|
22·32·5 және 2·32·5 сандарының ең кіші ортақ еселігін табыңдар
_______________ |
- Команда аралық жарыс тапсырмалары беріледі.
Тапсырмалар үлестірмелі парақтарға жазылады.
Сандар
|
а*в | ЕҮОБ(а,в) | ЕКОЕ(а,в) | ЕҮОБ(а,в)*ЕКОЕ(А,В) | |
а | в | ||||
6 | 8 | 48 | |||
9 | 12 | 3 | |||
15 | 18 | 90 | |||
24 | 60 | 1440 |
ҚорытындыОқушылыр білігін бағалау.
Үй жұмысы: №335, 336 ережелерді қайталау
ЕКОЕ,ЕҮОБ ке есеп құрастыру