География ғылымының дамуы
Тюлегенов Серик Балыкбаевич
учитель географии
Школа-лицей №10 им. Абая для одаренных детей
г. Павлодар, Казахстан
Сабақтың тақырыбы География ғылымының дамуы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
7.1.1.2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының
дамуына қосқан үлесіне баға береді
Сабақтың мақсаты Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына
қосқан үлесіне баға беру.
Бағалау критерийлері – зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан
үлесін анықтайды;
- зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан
үлесін сипаттайды және бағалайды.
Тілдік мақсаттар Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: оқушы географиялық
дерек көздерін оқиды, талдайды.
Сөйлеу дағдыларын дамыту: Оқығанды топта талқылап мазмұны
бойынша толық жауаптар береді.
Негізгі ұғымдар: зерттеушілер, саяхатшылар, әдістер, құралдар,
дерек көздер, зерттеу қорытындылары.
Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер:
Ашылулардың басты мақсаты ……..
Географиялық ғылым ……. -мен толықтырылды.
Зерттеу нәтижелері …. берді.
Құндылықтарға баулу Ынтымақтастық пен өзара сыйластықты, патриоттық сезімді дамыту.
Пəнаралық байланыс Дүниежүзі тарихы, физика.
АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақтаны көрнекілік ретінде пайдалану.
Алдыңғы білім 6 сыныптан саяхатшылардың зерттеу қызметімен, саяхатымен, ашылған
жерлерімен таныс.
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Дереккөздер,
ресурстар
Сабақтың
басы:
Ұйымдастыру:
2 мин
2 мин
1 мин
2 мин
- «Экспедиция капитаны» алыс сапар алдындағы алғы сөз.
Амансындар ма қырандарым!!! Көңіл күйлеріңіз қалай. Кеше ғана
алыс сапардан келген сияқтымыз, міне бүгін жаңа эскпедицияға
атанғалы тұрмыз.Бұл экспедицияны мен басқарамын. Капитан деп
атасаңыздар да болады.
Менімен бірге алыс сапарға баруға даярсындар ма?!
Экипаж түгел жиналды? Келмей қалғандар бар ма?!
Онда кемелерімізге тең бөлініп жайғасыңыз.
Біз ашық теңізге шығамыз. - Үй тапсырмасын тексеру:
(1 мин-жіктеу; 1 мин-тексеру)
Тақтадағы нысандарды география ғылымының салаларына
қатысты жіктеңіздер.
3.Тақырыпқа шығу: «Визуалды айғақтар» әдісі.
Мына заттарға назар аударып бүгінгі сабағымыз немен
байланысты болады деп ойлайсыздар?!
Тақтадан тақырып көрсетіледі. - Осы сабақта өздеріңізге қандай мақсат қоясыңдар?!
Тақтадан мақсат көрсетіледі.
мұхит
толқынының
дыбысы:
https://xmusik.m
e/a/370548-
Zvuki_Prirody/
интербелсенді
тақта
Глобус,
тұсбағдар,
Ш.Ш.
Уәлиханов
портреті, кеме
макеті.
2 мин
толтыру.
1 мин бағалау.
6 мин
дайындық
3 мин қорғау
4 мин бағалау
Қойылған оқу мақсатына жету үшін келесі критерийлер бойынша
жұмыс жасайтын боламыз.
Тақтадан бағалау критерийлері көрсетіледі.
- Саяхатшыларға қатысты бар білімдерімізді тексеру үшін
семантикалық картаны толтырамыз.
мұхит
толқынының
дыбысы:
https://xmusik.m
e/a/370548-
Zvuki_Prirody/
Үш түсті
фломастерлер.
Критерий
зерттеушілердің география
ғылымының дамуына қосқан
үлесін анықтайды;
Дескриптор
- Эратосфеннің қосқан үлесін
анықтайды; - Ф.Магеланның қосқан үлесін
анықтайды; - Х.Колумбтың қосқан үлесін
анықтайды. - Аристотельдің қосқан үлесін
анықтайды;
-Ш.Уәлихановтың қосқан үлесін
анықтайды.
Бағалау: «Дәптер алмасу» әдісі
Топтар бірін бірі тексереді.
- Сапарымызды жалғастырамыз. Топтар тақтадағы түрлі-
түсті қағаздардың біреуін таңдап алыңыз. Бұл сіздердің топтық
тапсырмаларыңыз (артында тапсырмасы жазылады).
І топ: Географиялық ашулардың жағымды жақтарына баға беріңіз.
ІІ топ: Географиялық ашулардың жағымсыз жақтарын талдаңыз.
ІІІ топ: Географиялық ашулардың дүниежүзі шаруашылығының
дамуына әсер еткенің дәлелдеңіз.
ІV топ: Қазақ ғалымдарының география ғылымының дамуына
қосқан үлесіне баға беріңіз.
Жұмыс тоқтады. Бір-бірлерімізді мұқият тыңдайтын боламыз.
Мен таңдаған топ «таяқ лақтыру» әдісі арқылы топтардың
жауабын бағалайтын болады. Яғни толықтырғыңыз келсе көк
түс, сұрақ қоям десеніз сары түс, келіспейтін жерлеріңіз болса
қызыл түс көтеретін боласыздар.
Критерий
зерттеушілердің география
ғылымының дамуына қосқан
үлесін сипаттайды және
бағалайды.
Дескриптор
- бұрыннан білетін білімін
пайдаланады;
-оқулық пен қосымша мәтінді
түсініп оқиды;
-талқылау жүргізіп зерттеушілердің
қосқан үлесіне баға береді.
2 мин жасау.
1 мин тексеру
Тұсбағдар
суреті, ыдыс, су,
скрепкалар,
магниттер.
Бағалау: «Таяқ лақтыру» әдісі
Бағалаушы топты өзім таңдаймын.
Көк түс: толықтыру.
Сары түс: сұрақ қою.
Қызыл түс: келіспейтін жерлерін айту.
3 тапсырма.
Мына суретте не бейнеленген?
Теңізде жүзу кезінде навигация үшін ең қажетті құрал?
Саяхат кезінде тұсбағдарымыз істен шықса қол астындағы
заттармен тұсбағдарды жасай алуымыз керекпіз.
Қорытынды
3 мин
Саяхатымыздың аяқталуына аз уақыт қалды.
- Саяхаттан қандай әсер алдыңыз?
- Саяхат барысында қандай тәжірибе жинақтадыңыз?
- Не жаңалық білдіңіз?
- Сіздерге зерттеу жұмысымен айналасу ұнады ма? Неліктен?
Үй
тапсырмасы
1 мин
Таңдау бойынша екі саяхатшының жүріп өткен маршрутын кескін
картаға түсіру.
Кескін карта
Кері
байланыс
1 мин
Кері байланыс орнатайық. Кемелеріңізді белгілі бір аралға
тұрақтаңыз.
кеме пішіндегі
үлестірме
қағаздар.
Сабақтың тақырыбы | География ғылымының дамуы | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.1.2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға береді | |
Сабақтың мақсаты | Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға беру. | |
Бағалау критерийлері | – зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін анықтайды; – зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттайды және бағалайды. | |
Тілдік мақсаттар | Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: оқушы географиялық дерек көздерін оқиды, талдайды. Сөйлеу дағдыларын дамыту: Оқығанды топта талқылап мазмұны бойынша толық жауаптар береді. Негізгі ұғымдар: зерттеушілер, саяхатшылар, әдістер, құралдар, дерек көздер, зерттеу қорытындылары. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: Ашылулардың басты мақсаты ……..Географиялық ғылым ……. -мен толықтырылды.Зерттеу нәтижелері …. берді. | |
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық пен өзара сыйластықты, патриоттық сезімді дамыту. | |
Пəнаралық байланыс | Дүниежүзі тарихы, физика. | |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны көрнекілік ретінде пайдалану. | |
Алдыңғы білім | 6 сыныптан саяхатшылардың зерттеу қызметімен, саяхатымен, ашылған жерлерімен таныс. | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Дереккөздер, ресурстар |
Сабақтың басы: Ұйымдастыру: 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин 2 мин толтыру. 1 мин бағалау. 6 мин дайындық 3 мин қорғау 4 мин бағалау 2 мин жасау. 1 мин тексеру | 1. «Экспедиция капитаны» алыс сапар алдындағы алғы сөз. Амансындар ма қырандарым!!! Көңіл күйлеріңіз қалай. Кеше ғана алыс сапардан келген сияқтымыз, міне бүгін жаңа эскпедицияға атанғалы тұрмыз.Бұл экспедицияны мен басқарамын. Капитан деп атасаңыздар да болады. Менімен бірге алыс сапарға баруға даярсындар ма?! Экипаж түгел жиналды? Келмей қалғандар бар ма?! Онда кемелерімізге тең бөлініп жайғасыңыз. Біз ашық теңізге шығамыз. 2. Үй тапсырмасын тексеру: (1 мин-жіктеу; 1 мин-тексеру) Тақтадағы нысандарды география ғылымының салаларына қатысты жіктеңіздер. 3.Тақырыпқа шығу: «Визуалды айғақтар» әдісі. Мына заттарға назар аударып бүгінгі сабағымыз немен байланысты болады деп ойлайсыздар?! Тақтадан тақырып көрсетіледі. 4. Осы сабақта өздеріңізге қандай мақсат қоясыңдар?! Тақтадан мақсат көрсетіледі. Қойылған оқу мақсатына жету үшін келесі критерийлер бойынша жұмыс жасайтын боламыз. Тақтадан бағалау критерийлері көрсетіледі. 5. Саяхатшыларға қатысты бар білімдерімізді тексеру үшін семантикалық картаны толтырамыз. | мұхит толқынының дыбысы: https://xmusik.me/a/370548-Zvuki_Prirody/ интербелсенді тақта Глобус, тұсбағдар, Ш.Ш. Уәлиханов портреті, кеме макеті. мұхит толқынының дыбысы: https://xmusik.me/a/370548-Zvuki_Prirody/ Үш түсті фломастерлер. Тұсбағдар суреті, ыдыс, су, скрепкалар, магниттер. |
Критерий зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін анықтайды; | Дескриптор – Эратосфеннің қосқан үлесін анықтайды; – Ф.Магеланның қосқан үлесін анықтайды; – Х.Колумбтың қосқан үлесін анықтайды. – Аристотельдің қосқан үлесін анықтайды; -Ш.Уәлихановтың қосқан үлесін анықтайды. | |
Бағалау: «Дәптер алмасу» әдісі Топтар бірін бірі тексереді. | ||
6. Сапарымызды жалғастырамыз. Топтар тақтадағы түрлі-түсті қағаздардың біреуін таңдап алыңыз. Бұл сіздердің топтық тапсырмаларыңыз (артында тапсырмасы жазылады). І топ: Географиялық ашулардың жағымды жақтарына баға беріңіз. ІІ топ: Географиялық ашулардың жағымсыз жақтарын талдаңыз. ІІІ топ: Географиялық ашулардың дүниежүзі шаруашылығының дамуына әсер еткенің дәлелдеңіз. ІV топ: Қазақ ғалымдарының география ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға беріңіз. Жұмыс тоқтады. Бір-бірлерімізді мұқият тыңдайтын боламыз. Мен таңдаған топ «таяқ лақтыру» әдісі арқылы топтардың жауабын бағалайтын болады. Яғни толықтырғыңыз келсе көк түс, сұрақ қоям десеніз сары түс, келіспейтін жерлеріңіз болса қызыл түс көтеретін боласыздар. | ||
Критерий зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттайды және бағалайды. | Дескриптор – бұрыннан білетін білімін пайдаланады; -оқулық пен қосымша мәтінді түсініп оқиды; -талқылау жүргізіп зерттеушілердің қосқан үлесіне баға береді. | |
Бағалау: «Таяқ лақтыру» әдісі Бағалаушы топты өзім таңдаймын. Көк түс: толықтыру. Сары түс: сұрақ қою. Қызыл түс: келіспейтін жерлерін айту. | ||
3 тапсырма. Мына суретте не бейнеленген? Теңізде жүзу кезінде навигация үшін ең қажетті құрал? Саяхат кезінде тұсбағдарымыз істен шықса қол астындағы заттармен тұсбағдарды жасай алуымыз керекпіз. | ||
Қорытынды 3 мин | Саяхатымыздың аяқталуына аз уақыт қалды. – Саяхаттан қандай әсер алдыңыз? – Саяхат барысында қандай тәжірибе жинақтадыңыз? – Не жаңалық білдіңіз? – Сіздерге зерттеу жұмысымен айналасу ұнады ма? Неліктен? | |
Үй тапсырмасы 1 мин | Таңдау бойынша екі саяхатшының жүріп өткен маршрутын кескін картаға түсіру. | Кескін карта |
Кері байланыс 1 мин | Кері байланыс орнатайық.Кемелеріңізді белгілі бір аралға тұрақтаңыз. | кеме пішіндегі үлестірме қағаздар. |
кеме пішіндегі
үлестірме
қағаздар.