203 ∙ 6, 2003 ∙ 6 түріндегі көбейту
Мусайбекова Салтанат Балташевна,
учитель начальных классов
КГУ “Средняя школа имени Магжана Жумабаева”,
Уалихановский район,Северо-Казахстанская область,Казахстан
Мақсаты: көрсетілген түрдегі көп таңбалы сандарды көбейтуді үйрету; есеп шығару және есептеу дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлауларын дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар
ІІ. Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:
- 3 120 санын 8 жүздікке арттыр. (3 920)
- Бірінші көбейткіш 42, екіншісі – 20. Көбейтіндінің мәні нешеге тең? (840).
- 720 санынан қай сан 100-ге кем? (620)
- 920 санын 80-ге арттыр. (1 000)
- 320 мен 60 сандарының айырмасы нешеге тең? (260)
ІІІ. Мақсат қою; ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
№ 1 тапсырманы көбейту тәсілін енгізуге дайындық ретінде ұсынуға болады. Сандарды цифрлармен жазады. Қандай разрядтардың жоқ екенін анықтайды.
1-ге және 0-ге көбейтуді қайталау қажет.
а ∙ 0 а ∙ 1 0 ∙ а 1∙ а а : 0 (0-ге бөлуге бола ма?).
Әріптің орнына кез келген санды қояды. Қандай ереже білетіндерін еске түсіреді.
Санды 1-ге көбейткенде, көбейтіндісінің мәні сол санға тең болады.
Санды 0-ге көбейткенде, көбейтіндісінің мәні 0-ге тең.
№ 1. Сандарды цифрмен жаз. Қандай разряд бірліктерінің жоқ екенін анықта.
8 млн. 5мыңд. 7 бірл. = 8 005 007 (жүздік мыңдық, ондық мыңдық, жүздік, ондық) т.с.с.
№ 2. Дауыстап түсіндіре отырып, көбейту тәсілін орындайды.
х 2 0 3 х 2 0 0 3 х 2 0 0 0 3
6 6 6
1 2 1 8 1 2 0 1 8 1 2 0 0 1 8
№ 2(ә). Жазбаша өздігінен орындау.
Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 3. Есептерді шығар.
3 жүк вагон – 144 т картоп Ш: 144 : 3 = 48 (1 жүк вагонында 48 т.)
240 т картоп – ? вагон – ? 240 : 48 = 5 (вагон керек)
480т картоп – ? вагон – ? 480 : 48 = 10 (вагон керек.)
№ 3(ә). Ш: 15 : 5 = 3 (1 көйлекке 3 м мата.)
60м : 3 = 20 (көйлек тігеді.)
№ 4. Жұптық жұмыс. Әріптердің берілген сандық мәндері бойынша өрнектердің мәндерін тап. (d + с) ∙ 3, мұндағы d = 23 054 ; С = 4 896 (23 054 + 4 896) ∙ 3 = 83 850
№ 5. Теңдеулерді шеш. (4 оқушы тақтада түсіндіріп шығарады)
№ 7. Өздік жұмыс..
ҮІ. Бекіту. Шығармашылық тапсырма. № 8. Ү. Үйге тапсырма: № 6. 62- бет. Бағалау