Үлкен қалаларға саяхат: Астана және Лондон, английский язык, 6класс
Исмаилова Айжан Есеновна,
учитель английского языка
СШ №33 имени М.Ауэзова
г.Тараз,Жамбылская область,Казахстан
Сабақтың мақсаты:
- Оқушылардың оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау қабілеттерін дамыту.
- Оқушылар сұраққа жауап беріп және сұрақ қоя білу керек.
- Оқушыларға шет тілін және ана тілін құрметтеуге дағдыландыру.
Көрнекіліктер: карточкалар, суреттер, постерлер және интерактивтік тақта.
Сабақтың түрі: жеке жұмыс, жауап-сұрақ, топпен жұмыс.
Сабақтың типі:жаңа сабақ
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар білу керек:
– to be етістігінің қолдану тәсілдері
– ағылшын тіліндегі сөздерді білу
Оқушылар істей алу керек:
-жаңа сөздермен сөйлем құрастыру
-қойылған сұрақтарға жауап беру
– ағылшын тіліндегі тексты аудару
Сабақтың жоспары:
- Ұйымдастыру кезеңі (1 м)
а) Сәлемдесу,кезекшімен диалог
- Үй тапсырмасы (10. м)
а) грамматикалық жаттығу: дұрыс және дұрыс емес етістіктер
III. Фонетикалық жаттығу (2 м)
- Жаңа сабақ (25 min)
а) жаңа сөздермен жұмыс, сыныптың екі топқа бөлінуі
ә) текстпен жұмыс
б) сергіту сәті
в) постермен топтық жұмыс
г) грамматикалық жаттығулар орындау
- Сабақты бекіту (5min)
а)сұрақ-жауап
VI.Қорытынды (2 min)
а) бағалау
ә) үй тапсырмасы
б) рефлексия
Сабақтың барысы:
- Organization moment
Teacher’s activity: Pupil’s activity:
-Good morning pupils -Good morning, teacher
-How are you? – We are fine. And you?
-I’m very well, thank you!
-Sit down, please
-Who is on duty today? – I’m on duty today
-Who is absent today? – All are present
-What day of the week? -Today is a Thursday
-What date is it today? – Today is the 17th of March
-What is the weather like for today? – Today is a warm and sunny.
- Checking up h/w:
-What was the home task for today?
-I gave to you at home to repeat about wild and domestic animals. I want to check a homework thus , you take the pictures of animals and divide by domestic and wild animals their name in English language.
-Are you ready?
III. Warm-up: Which word is odd one?
Desk, chair, pen, apple, pencilØ
Teacher, dentist, water, driver, pilotØ
Pizza, milk, computer, butter, teaØ
Dog, house, camel, tiger, mouseØ
London, Astana, Pele, Paris, MadridØ
IV. New lesson: Find your group. Students, I have piece of papers and your task is to collect the papers. If you have the same papers you’ll be in the same group. Find the leaders and names of the groups. The first group is called “ASTANA” and the second is “LONDON”. The leader of “ASTANA” is Zhanna and the second leader of “LONDON” is Akerke. I’ll give such cards according to your answers. Red colour means “excellent”, blue means “good” and yellow is “saticfactory”.
Vocabulary work
woods hills
bridge traffic lights
car park farm
swimming pool factory
theatre field
statue lake
cottage mountain
underground concert hall
river pollution
Reading the text. “London” and “Astana” and complete the poster about Astana & London
Grammar exercicises:
Complete the chart putting the words into the correct column.
Town Country Both
Traffic lights farm bridge
Car park field hills
Swimming pool fresh air lake
Statue river
Underground mountains
Theatre factory
Concert hall cottage
Tall building
Pollution
Tram
Complete the sentences.
There’s no u… in Astana. The main transport is buses.v
I don’t want to live in the centre because it’s n…and c….v
Some years ago Almaty was f… for its apples.v
There aren’t many historic b …in Almaty.v
My parents moved from the town to the village because of t… and p….v
The streets in Almaty aren’t very w….v
Paris is a centre for t….v
Madrid is the c… of Spain.v
Big Ben is a famous c….
Our city has a p… of over eight thousand people.
Put the right words in the box.
Pollution, noisy, tall buildings, population, traffic, crowded, coast.
a) I want to move to the country because it is ____and ____in the city where I live.
b) There are a lot of ________ in New York.
c) Our city has a _________ of over 2 million people.
d) Now big cities have problems with ______ and ______.
e) We like spending our holiday on the sea _______.
Find the right words.
Farm, traffic lights, theatre, pollution, car park.
• Colin lives in a beautiful ……. In the village.
• Stop! ……..are red.
• Astana has a lot of modern ……… .
• There is a ……… of Abai in our city.
• ………… is a big problem in many big cities.
• There’s a …………. near my house where I can leave my car.
V. Evaluation.
Questions & answers
- Conclusion.
Find the group of leader by counting the cards.
The winner of this competition is “LONDON” , leader is________, because they have more butterflies cards.
Giving homework