Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу және оларды шешу
Казахстан, г. Атырау, пос. Геолог
Средняя школа им. К.И.Сатпаева
Учитель математики
Альдешова Лариса Тулеповна
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуді меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың ой ұшқырлығын арттыру, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, батыл шешімге келуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Білім жүйелеу сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру,практикалық (есептер шығару).
Сабақтың көрнекілігі: : оқулық, интерактивті тақта .
Сабақтың жоспары:
- Ұйымдастыру
- Үй тапсырмасын тексеру
- Поездға билет алу «Тест тапсырмасы»
- «Теңдеулер» еліне саяхат
- 1-тур «Ойшылдар бекеті»
- 2-тур «Тапқырлар бекеті»
- 3- тур «Білгірлер бекеті»
- 4-тур «Жүйріктер бекеті»
- Үйге тапсырма.
- Оқушыларды бағалау.
- Қорытынды
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі:
-амандасу;
-түгелдеу;
- Үй тапсырмасын тексеру
- Теңдеулер еліне саяхат
«Математикалық поезға» билет алу тәртібі :
1.Купеге
2.Плацкартқа
- Жалпы вагон
3.Жалпы вагонға
Математикалық поезға» билет алу тәртібі :
1.Купеге «5» баға
2.Плацкартқа «4» баға
- Жалпы вагон «3» баға
Тест тапсырмасы (1 есепке 1 ұпай)
- Теңдеуді шешіңдер: 10,7 – 3х = 6,5 + 4х
А) 6 В) – 6 C) 17,2 D) – 4,2
- Теңдеуді шешіңдер: 3(х – 2) = 4х
А) 7/6 В) 6 C) 6/7 D) – 6
- Екі залды жарықпен қамтамасыз ету үшін бірінші залға екіншіге қарағанда екі есе артық, ал барлығы 360 шам керек. Әрбір зал үшін қанша шам керек : 3(a-b)
А) 80, 160 В) 120, 240 C) 160, 80 D) 60, 120
- 4. Теңдеуді шешіңдер: |4x + 1| = 11
А) 2,5; – 3 В) – 2,5; 3 C) – 3; 2,5 D) 3; –2,5
Жауаптары: 1.А 2.Д 3.В 4.С
- 1-тур «Ойшылдар бекеті»
Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды?
Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?
- Теңдеудің қандай қасиеттері бар? Тендеудін түбірі деген не?
3.Тендеулерге негізгі ғылыми енбектерін арнаған ғалымдарды ата
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы постерде қорғайды
Миға шабуыл”. Топқа тапсырма
І топ
Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?
Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?
ІІ топ
- Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
1-тур «Ойшылдар бекеті»
Деңгейлік тапсымалар
А деңгей-
жалпы вагондағы оқушыларға
1) 2х+17=22+3x 2) 21x+45=17+14x 3) 3x-1=3(x-2)
В деңгей
плацкарттағы оқушыларға
1) 9,5x+2=5,7x-5,6 2) 3(2x-9)=5(x-4) 3)4x+5(3-2x)=5-11x
С деңгей
Купедегі оқушыларға
- Барлық бағандардағы және қатарлардағы сандардың қосындылары тең болса, онда А, В, С, Д неге тең?
- 60 ағашты қай сатушыдан алған тиімді?
- 3- тур «Білгірлер бекеті»
Жауаптары)
А деңгей- жалпы вагондағы оқушыларға
- 2х+17=22+3x 2) 21x+45=17+14x 3) 3x-1=3(x-2)
2х-3х=22-17 21x-14x=17-45 3x-1=3x-6
-x=5 7x=-28 3x-3x=-6+1
x=-5 x=-4 0x=-5 теңдеудің шешімі жоқ
Тексеру: 2*(-5)+17=22+3*(-5) 21*(-4)+45=17+14*(-4)
7=7 -39=-39
В деңгей плацкарттағы оқушыларға
- 9,5x+2=5,7x-5,6 2) 3(2x-9)=5(x-4) 3)4x+5(3-2x)=5-11x
9,5x-5,7x=-5,6-2 6х-27=5x-20 4x+15-10x=5-11x
3,8x=-7,6 6x-5x=-20+27 4x-10x+11x=5-15
x=-2 x=7 5x=-10 x=-2
Т:9,5*(-2)+2=5,7*(-2)-5,6 3(2*7-9)=5(7-4) 4*(-2)+5(3-2*(-2))=5-11*(-2)
19=19 15=15 27=27
Сұрақ белгісінің орнына тиісті санды қой:
С деңгей
Купедегі оқушыларға
- Барлық бағандардағы және қатарлардағы сандардың қосындылары тең болса, онда А, В, С, Д неге тең?
А | В | С |
6 | 5 | 9 |
Д | 9 | 4 |
- ағашты қай сатушыдан алған тиімді?
Сатушы | Ағаштың бағасы (1 үшін тг – мен) | Жеткізу ақысы | Қосымша шарттар |
1 | 700 | 10000 | Жоқ |
2 | 900 | 8000 | Сауда 30000 тг – ден асса, жеткізу тегін |
3 | 750 | 8000 | Сауда 50000 тг – ден асса, жеткізу тегін |
4*6)/8=3
(5*12)/6=10
(15*9)/5=27
- 7, 6, 7, 7
- 52000, 1 – сатушыдан алған тиімді
3- тур «Білгірлер бекеті»
Логикалық есептер.
- 90ʾ – тан кіші бұрыш?
- Шеңбердің бойындағы екі нүтені қосатын, центр арқылы өтетін кесінді?
- Ең кіші натурал сан?
- 7 жай сан ба әлде құрама сан ба?
- Екі қатынастың теңдігі?
- ¾ – ке кері сан?
- Үш сызықтан құралған фигура?
- 7 май шам жанып тұр, 4 – ін сөндірсек неше май шам
- Сабақты қорытындылау.
- Үйге тапсырма.№859,860
8.Оқушыларды бағалауда оқушылардың жетондары бойынша бағаланады.
Кері байланыс
Ссылка на материал: https://yadi.sk/i/Lp3k6_uk3EEyX3