Бурабай – Қазақстанның Швеицариясы
Грамматикалық бөлім | Есімшенің түрлері | |||||||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ | |||||||||||
Мақсаты: | «Бурабай – Қазақстанның Швециариясы» тақырып туралы білімдерін пысықтау; «Қазақстандағы сауықтары орындары» туралы сөйлемдер құру; Топта жұмыс жасауға дағдыландыру. | |||||||||||
Міндеттері:
|
Ø Тақырыптағы грамматикасын табу;
Ø «Бурабай – Қазақстанның Швециариясы» туралы сөйлемдерді жаза білу; Ø Топта жұмыс жасауға дағдыландыру. |
|||||||||||
Қолданылатын модуль | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: Диалогтік оқыту; Оқыту үшін бағалау; Оқытудағы АКТ пайдалану; Талантты және дарынды оқушыларды оқыту; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу; Оқытуды басқару және көшбасшылық. | |||||||||||
Қолданылатын
стратегиялар |
Сұрақ қою техникасы. Түрткі сұрақтар, «Жүректен жүрекке», «Қара, жап, айт», «Мозайкалық Джиксо», Серігіту сәті: «Ғажайып бақ», «Жұптас, ойлан, бөліс», «Инсерт», «Қоржын, себет, еттартқыш», деңгейлік, жұптық, топтық оқыту, бағалау. | |||||||||||
Ресурстар | Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қиынды, тапсырма парағы, сызба-кестелер, флипчарт, стикер, маркер,
бағалау кестесі т.б. |
|||||||||||
Күтілетін нәтиже | Ø «Бурабай – Қазақстанның Швециариясы» туралы мәтінің мазмұнын түсінеді;
Ø Сүйікті сауықтыру Бурабай орындарын тандай біледі; Ø Сауықтыру орындары туралы ой – тұжырым жасайды, өзіндік баға береді, сұрақ қою дағдысы мен сөйлеу тілін жетілдіреді;
|
|||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресуртар | |||||||
Кіріспе | 5 мин
|
«Жүректен жүрекке»
Мақсаты: тұлға аралық қарым – қатынас орнату; Оқушыларды шеңберге құрғызып бір – бірінен қал жағдайын сұрау. Амандасып, көңіл күй сұраймын, жағымды орта жасаймын;
Сыныпты топқа бөліп, түрлі – түсті заколкамен оқушыларды бөлемін. 1 – топ «Білгір» 2 – топ «.Тапқыр» 2 – топ «Шапшаң»
|
Психологиялық ахуал тудырады.
Оқушылар бір – біріне жақсы тілек білдіреді.
|
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша мадақтау- «Жақсы!», «Тамаша!»
«Бас бармақ» «Бағдаршам» |
Интербелсенді тақта,
Оқулық, флипчарт,маркер, стикер, оқулық, топ ережесі, кубик
|
|||||||
Тұсаукесер | 6 мин | «Қара, жап, айт»
Мақсаты: өз түсінгенін айту, қағаз бетіне түсіру, тақырыптың атын шешу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Оқушыны тақырыптың мақсатын анықтауға, нені оқып – үйренуіне тарту. |
Берілген тапсырма бойынша топтасып, іс – әрекетке түседі, топпен жұмыс жасайды.
Топтық ережесін сақтай біледі.
Оқушылар өз мақсаттарын білдіреді, бір – бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды. |
Оқушыларды мадақтап отырамын.
«Керемет!»
«Жарайсыңдар!»
|
Флипчарт, маркер | |||||||
Негізгі бөлім | 12 мин | «Мозайкалық Джиксо»
Мақсаты: топқа тапсырмалар беру, суреттеу;
Мәтінді кезектесе оқи отырып, топтармен бөлісу, 1 – топ «Білгір» 3 деңгей 2 – топ «Тапқыр» 2 деңгей 2 – топ «Шапшаң» 1 деңгей
Мұғалім түрткі сұрақтар қояды, 3 деңгейлік тапсырма бойынша үлестірме парақшаларды пайдалана отырып, берілген әр топқа деңгейлік тапсырман орындап, оны флипчартқа салып қорғатамын.
Серігіту сәті: «Ғажайып бақ» Өздері ұнататын гүлдерін салады, бойларын жазады.
|
Мәтінді кезектесіп оқи отырып, топтармен бірлеседі, деңгейлік тапсырмадағы сұрақтарға жауап бере отырып өз ойын ортаға салу.
Гүлдерді қағаздармен кескіндеп бақты безендіреді.
Оқушылар жауабы тыңдалады, сызба кестеге стикер жапсырады. |
Ауызша кері байланыс:
«Өте жақсы!» Түстер (қызыл, сары, жасыл) Ауызша мадақтау, смаликтер беру.
«Жақсы!» «Жарайсыңдар!»
|
Би клипі, флипчарт, маркер. | |||||||
Қорытынды | 15 мин | «Жұптас, ойлан, бөліс»
стратегиясы Мақсаты: Оқушылардың бойында өз бетімен білім алу , өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру; Оқушыларға «Бурабай – Қазақстанның Швециариясы» тақырыбына сәйкес мәтін беріледі. Осы мәтінді оқи отырып, диалог құрастыру тапсырылады.
«Инсерт» әдісі Мақсаты: мағынасы түсініксіз сөздерді табу;
Сөздікпен жұмыс жүргізу |
«Бурабай – Қазақстанның Швециариясы» мәтінін өздері оқып, жұптаса, топтаса отырып, талдайды. Топтан екі оқушы шығып, осы тапсырма бойынша құрастырған диалогті айтып шығады.
Оқушылар түсініксіз сөздерді аудармасымен жазып алады: арқау – поддержка әсіресе – особенно міндетті түрде – обязательно машықтандырады – закаляет әл – сила |
Түстер (қызыл, сары, жасыл)
Ауызша мадақтау, смаликтер беру.
«Жақсы!» «Жарайсыңдар!» |
Электронды оқулық.
Смаликтер, постерлер Интербелсенді тақта, сөздік |
|||||||
Рефлексия
|
3 мин | «Қоржын, себет, еттартқыш» әдісі
Мақсаты: сабақтан алған әсерлерін білу, ескеру;
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қоржынға, себетке, еттартқышқа бөліп жазу. |
Қоржын: Сізге не ұнады? Өзіңізге не алдыңыз?
Себет: Сізге не түсініксіз? Тағы неге оралу керек? Еттартқыш: Сізге не ұнаған жоқ? Сізге не түсініксіз болды? |
Ойларын ұшқыр екен, мықтысыңдар!
|
Смаликтер, постерлер. | |||||||
Бағалау | 2 мин | Оқушылардың қатысу деңгейіне қарай бағалау.
|
Оқушылар күнделіктеріне бағаларын қойғызады. | Оқушыларды мадақтап отырамын.
«Керемет!» «Жарайсыңдар!»
|
Смаликтер, постерлер. | |||||||
Үйге тапсырма | 2 мин | Мәтінді мазмұндау, өздері жасаған қайырымдылық туралы жазып келу. | Оқушылар мәтінді үйде оқып келеді. | Оқушыларды мадақтап отырамын. | Күнделік, тақта | |||||||
Ссылка на материал: https://yadi.sk/i/Waf8gVQ03E3UNJ