Көлдер, жерасты сулары, мұздықтар
Турсунбаева Мухаббат Салижановна,
мұғалім
Школа-гимназия имени Мухтара Ауэзова
г.Жанатас,Жамбылская область,Казахстан
Осы сабақ негізделген оқу мақсаттары | 1.Көлдер,жерасты сулары ,мұздықтар және олардың түрлері туралы біледі.
2.Көлдер,жерасты сулары ,мұздықтардың адам өміріндегі маңызын түсінеді. 3.Сабақ барысында алған теориялық білімдерін тапсырма орындау барысында қолданады. |
|||||
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы:
Көлдер, жерасты сулары, мұздықтар жайында біледі |
|||||
Көпшілігі:
Көлдер, жерасты сулары, мұздықтарды бір-бірінен ажырата алады |
||||||
Кейбірі: Көлдер, жерасты сулары, мұздықтар терминдерінің мағынасын түсіндіріп бере алады | ||||||
Тілдік мақсаттар | Гидросфера, морена, артезиан. | |||||
Пәндік лексика мен терминология:
Көл, мұздық-айсберг, жер асты сулары |
||||||
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Су, су қабығы, судың қасиеттері. |
||||||
Алдыңғы оқу | Өзендер тақырыбы | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс – әрекеттер
|
Оқушының іс әрекеті | Оқыту ресурстары | |||
Сабақтың басталуы | І. Ұйымдастыру
1) Амандасу,түгелдеу 2) Топқа бөлу,сәттілік тілеу 3) Бағалау парақшалары таратылып, түсіндіріледі ІІ. Үй жұмысын пысықтау «Геолото» ойыны. Лотода өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар берілген. 1.Өзен деген не? 2.Өзен суының құрлықты шайып жататын бөлігі не деп аталады? 3.Өзен қандай бөліктерден тұрады? 4.Жер шарындағы ең суы мол өзендерді атаңыз? 5.Суайрық, сарқырыма деген не? 6.Өзеннің ағу бағыты мен жылдамдығы неге байланысты? 7.Өзендердің қоректену режиміне сипаттама беріңдер? 8.Жер шарындағы ірі сарқыраманы атап бер? 9.Біздің елімізде өзені жоқ облыс бар ма? 10.Өзендердің маңызы қандай? 11. Арна дегеніміз не? 12.Өзен аңғары дегеніміз не? 13.Өзен жүйесі дегеніміз не? 14.Өзен алабы дегеніміз не? 15. Тосын сый 16. Zero (Мұғалім тарапынан кез келген сұрақ қойылады) Топ мүшелері бағалау парақшасына ұпайларын белгілейді
Ой қозғау «Орнын тап » Қима қағаздарды құрастыру арқылы суретті табады. Демек,көрген суретімізді болжағандарыңыздай бүгінгі тақырып «Көлдер, жерасты сулары, мұздықтар |
І.Суреттерді таңдап, топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің топ басшыларын сайлайды.
Топ басшыларына әр оқушы өзінің жинаған тамшыларының саны арқылы өзін-өзі бағалайды, оны топ басшысы парақшасына белгілейді. ІІ. А) Лотадан шыққан сұрақтарға әр топ мүшелері жауап береді.
Топ жетекшісі бағалау парағына оқушылардың жинаған тамшыларының санын жазады. Ә) Қима қағаздарын алып параққа жапсырады. Содан соң бүгінгі тақырыпты анықтайды. |
Слайд №1
Слайд №2-7 Лото аппараты: Ішінде сұрақтары бар шариктер §33,125-129 беттер
Слайд №5-6
Қима қағаздары, қайшы, клей, А4 қағазы |
|||
Сабақтың ортасы | ІІІ. Жаңа тақырып.
Мағынаны тану 1) Әрбір топқа тақырып мәтіні бөліп беріледі 2) Тақырып мазмұнына қысқа шолу жасалады. 3)Әрбір топтың тақырыбы өзара талқыланып болған соң мазмұны бойынша постер қорғайды.
Топ мүшелері бағалау парақшасына ұпайларын белгілейді |
Ертегілер патшайымының сыйлығын көру арқылы оқушылар тақырыпты ашады.
Әрі қарай ертегі желісі тамшының іс-әрекетін Оқушылардың барлығы орындайды. Әр топ мүшелері өздеріне берілген тапсырманы орындап постер қорғады.
Әр оқушы өздерінің жинаған тамшы санын санайды. |
Слайдтар№8-11
Сергіту сәті Бейне баян Слайдтар №12-17 |
|||
Сабақтың соңы |
ІV. Тақтамен жұмыс
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беремін. «А» тапсырмасы«Жасырын көлдер» «В» тапсырмасы : Географиялық есеп Дыбыстың су ішінде таралу жылдамдығы 1 секундта – 1500 м/сек.Кемеден берілген дыбыс 6 секундтан кейін жаңғырық түрінде қайтадан естілді.Сонда көлдің түбіне қанша секундта дыбыстың жеткенін есепте.
«С» тапсырмасы : «Кел, ойланайық!» Мұздықтарды қорғаудың маңыздылығы неде? Топ мүшелері бағалау парақшасына ұпайларын белгілейді |
Әр топтағы оқушылардың әр қайсысы деңгейлік тапсырманы таңдап алып жұмысты орындайды. А-деңгейіне 1 тамшы, В-деңгейіне 2 тамшы, С-деңгейіне 3 тамшы беріледі.
Оқушылар қай деңгейді орындағанына байланысты тамшыларын алып санайды. . |
||||
Слайдтар №18-21
Қима қағаз, А4, клей, тамшылар бейнесі бар стикерлер Слайд №22 |
||||||
Бағалау
|
Топ мүшелеріне бағалау парақшасы бойынша әр оқушының бағаларын айтуын сұраймын.
|
Әр оқушы өздерінің жинаған тамшы сандары бойынша бағалау шәкіліне қарап өз бағасын қояды.Оны әр топ басшысы қай оқушының қандай баға алғанын айтады. | Тамшы бейнесіндегі стикерлер
|
|||
Рефлексия | Оқушыларға бүгінгі сабақтан алған білімдері мен әсерлері туралы тамшымен көрсетеді. | Оқушылар тақтаға шығып, тамшыларын «өте көңілді», «көңілді», «көңілсіз» болғандары туралы тақтаға жапсырады. | Эмоциялық тамшы қималары
Слайд №23 |
|||
Үйге тапсырма | Көлдер, жерасты сулары, мұздықтар жайында іздену
|
§34тақырып 130-134 беттер, №2 тапсырма
|
Слайд №24
|
|||
Кері байланыс
|
«Білдім/ /Үйрендім/ Білгім келеді» | 1.Не білетіндерін ойға түсіреді;
2.Білгісі келетін мәліметті жазады; 3.Сабақта не үйренгендерін түйіндейді |
А 4 парағы | |||
Қосымша ақпарат: ғаламтор материалдары, ертегі кітаптары, географиялық энциклопедия. | ||||||
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтар мен байланыс (тәрбие элементі)
|
||||
1.Жоғарғы деңгейлі сұрақтар
2.Қима қағаз |
Кері байланыс «Саусақ белгілері», «Соңғы бес минут» «Білемін/Білгім келеді/Үйрендім» | АКТ-дан бейнеролик | ||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
||||||
Қорытынды бағалау
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
||||||