Уақыт – ұлы күш. Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?
Казахстан, г. Алматы
Негосударственное учреждение “Школа “Престиж”
Учитель казахского языка и литературы
Исмагулова Кұралай Құдайбергенқызы
Сабақтың тақырыбы: | Нәтиже сабақ: Мен не үйрендім?
(«Уақыт – ұлы күш», «Абай Құнанбаев» модулі бойынша) |
||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | Жазылым: 7.4.4.1 – тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну | ||
Сабақ мақсаты мен күтілетін нәтиже: | Барлық оқушылар: тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды, мәліметтерді жинақтайды
Оқушылардың көбісі: мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды Кейбір оқушы: : тақырып бойынша зерттейді, өз ойын білдіреді |
||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: салыстырмалы шырай мен күшейтпелі шырайды ажырата алады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: уақыт, сағат неше?, күн тәртібі, ақын, жазушы |
||
Талқылауға арналған сұрақтар:
Уақыт деген не? Уақытты қалай пайдалану керек? Уақытты қалай үнемдеу керек? |
|||
Осыған дейін меңгерілген білім | «Күн тәртібім», «Менің демалыс күнім», «Уақыт», «Абай Құнанбаев | ||
АҚТ–ның қолданылуы | Пректор арқылы слайдтар | ||
Сабақтың барысы: | |||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі
|
1м | Оқушыларды
Сабаққа назарын аудару (күнделікті сұрақтар: халың қалай, көңіл-күйің қандай? және т.б. сұрақтар қояды) |
Оқушылар сабаққа керек құралдарын дайындап қояды. Мұғалімнің сұрақтарына жауап қайтарады
|
Сергіту сәті | 2 м | Шаттық шеңберін ұйымдастыру
Шаттық шеңберінің тақырыбын айтады |
Балалар бір-біріне нені жақсы көретінін айтады |
Жаңа сабаққа кіріспе | 2 м | Сұрақтар арқылы
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, жұмыс түрлері, жұмыс жоспарымен таныстырады |
Қандай модуль тақырыбын өттік? Қандай ақынмен таныстық? |
Қайталауға арналған тапсырмалар
(жеке жұмыс түрі) |
5 м.
5 м |
1. Тест түрінде өткізеді
(7 сұрақ)
2. Сұрақ-жауап түрінде өткізіледі:
Уақыт деген не? Уақыт қалай өтеді? Уақыт тоқтайды ма? Уақытты қалай пайдалану керек? Өмір деген не? «Күн тәртібі» туралы әңгімелеу «Демалыс күндері» туралы әңгімелеу |
Слайдта тест сұрақтары беріледі
Оқушылар дәптерлеріне тек дұрыс әріптерін ғана жазып отырады
Тексеру түрі: бір-бірін тексереді
Оқушылар сұрақтарға толық, нақты жауап береді |
жаңа сабақ
(жұппен жұмыс)
(жеке жұмыс түрі) Постер жасауға дайындық |
5 м
2 м |
– Сөздік жұмысын «сыңарын тап» деген әдіспен жүргізеді
– «Сағат неше» жұмысы |
Кестенің сол жағында сөздер мен сөз тіркестері берілген, оң жағындағы аудармасын сызық арқылы табады
Тексеру түрі: өз-өздерін тексереді Оқушылар слайдтағы сағаттың нешені көрсетіп тұрғанын айтады
|
топпен жұмыс (3 топ): | 10м | Постер тақырыптарын түсіндіреді
І топ: «Уақыт – керемет сый» ІІ топ: «Бір минут – бір кісінің өмірі» ІІІ топ: «Абай Құнанбайұлы»
Қабілетті оқушылар ПОПС формуласы бойынша толықтырады |
Оқушылар берілген тақырып бойынша, жоспардың көмегімен постер құрастырады
1-ші сөйлем: “Менің ойымша, … …. …”. 2-ші сөйлем: “Себебі мен оны … деп түсіндіремін”. 3- ші сөйлем: “Оны мен … деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын”. Соңғы сөйлем: “Осыған байланысты мен … деген шешімге келдім”. |
Бекіту | 5 м | Оқушылар өз жобаларын қорғайды | |
Бағалау | Топтар бір-бірін бағалайды
Бағалау түрі: үш шапалақ |
||
Үй тапсырмасын беру | 1м | Үй тапсырмасының орындау барысын түсіндіреді | Қайталау. Жиынтық бағалауға дайындық |
Рефлексия
Өзін—өзі бағалау |
3 м | Көңіл күйін сұрайды?
Кімге қиын болды? Оқушылар нені білді? |
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бақылау – Сабақ мақсатына жетті ме?? – Барлық оқушылар мақсатына жетті ме?
– Кімге қиын болды? Не себептен? – Оқушылар нені білді? Нені үйренді? – Оқушылардың көңіл-күйі қалай болды? – Жоспар барысын дұрыс қолданылды ма? |
Білімін тексеруге өзін өзі тексеру және бірін бірі тексеруді жоспарладым.
«Жарайсың», «жақсы», «ренжіме, әлі қайталаймыз» деген сөздері және қол шапалақты қолдандым · Тапсырма арқылы: өз пікірін білдіру дағдысына байланысты ПОПС формуласы бойынша сөйлемдерді толықтырады
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Тапсырмалар оқу мақсаттарына сәйкес болды. Оқушылар тақырып бойынша негізгі ойды анықтады, мәліметтер жинап, өз бетінше постер, ПОПС формуласын құрастырды. Уақытты тиімді пайдаландым Қиын тапсырмалар болған жоқ. Оқушылар бүгінгі сабақ барысында модуль бойынша тақырыптарды қайталап, жиынтық бағалауға дайындық болды. |