Ваша заявка принята

В течении 3-12 часов на указанный емаил мы отправим реквизиты для оплаты.
Ожидайте, мы обязательно с вами свяжемся!

Патша үкіметінің отаршылдық қоныс аудару саясаты

Казахстан, Западно-Казахстанская область, Теректинский район, г. Уральск
 
Чаганская школа
Учитель истории
Иманғалиева Айнұр Ғалымжанқызы

8-сынып. Қазақстан тарихы                                                           

Сабақтың тақырыбы: § 31. Патша үкіметінің отаршылдық қоныс аудару сясаты.

Сабақтың мақсаты:

  • Қазақстанды кең көлемде отарлаудың қалай жүргені, Ресей империясының еуропалық бөлігінен келген орыс шаруаларының қазақтардың өміріне тигізген әсері және Қазақстандағы өзгерістер туралы әңгімелеу;
  • Мәтінмен жұмыс істеу машығын, тарихи оқиғалар мен құбылыстарды салыстыра отырып талдау жасау қабілетін  жетілдіріп, кез келген оқиғаға өз көзқарасын қалыптастыру;

Сабақтың түрі: аралас

 Сабақ Биоақпараттану және синергетика БжС технологиясы бойынша жүргізіледі.

Негізгі түсініктер: жерге мемлекеттік меншік, 60-90 ж. әкімшілік реформалар, Қазақстанды кең көлемде отарлау, басыбайлы тәуелділік, Столыпиннің реформасы, тоғышарлар мен мещандар, жатақтар.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі
  2. Оқу құралын тексеріп түгелдеу

Үй тапсырмасын сұрау:(жалпы сұрақтар)

1.Реформалардың жүргізілу себептері (XIX ғасырдың 60-жылдарындағы)

2.Қай жылы ережелерге қол қойылды?

3.Бұл реформаның жағымды жағы болды ма?

4.Реформа бойынша сайлау жүйесінде қандай өзгерістер болды?

Жаңа сабақты оқытудың  жоспары:

  1. Шаруаларды Қазақстан аумағына орналастырудың себептері мен басталуы.
  2. Шаруаларды қоныстандыру қарқынын күшейту.
  3. Қоныс аударушы шаруалардың баспана тұрғызу ерекшеліктері. Олардың жаңа жердегі қиыншылықтары.
  4. Жер өңдеу мен мал шаруашылығының дамуы.
  5. Омарта шаруашылығы, бақша өсіру мен балық аулау.
  6. Қоныс аударушылар мен қазақтар арасындағы шаруашылық және мәдени байланыстар

 Тірек сөздер      

 1.Басыбайлы

 2.Тәуелділік

 3.Ходоктар

 4.Столыпин

5.Реформа

6.Жатақтар

7.Батыс Сібір

8.Ереже

9.Автохтонды

10.Десятина

11.Транссібір

Оқушылар белгілі бір уақыт ішінде осы тірек сөздерді естеріне сақтап, дәптерлеріне жазуы тиіс.Уақыт мүмкіндігіне қарай тірек сөздерге қысқаша түсінік беріп кетуге болады.

Жаңа сабақ БжС технологиясының   ФСС технологиялық картасы бойынша түсіндіріледі.  (Қысқаша жоспар)

ФАКТ-Патша үкіметінің қоныс аударту саясаты

СЕБЕП:1.Шаруаларды басыбайлы езгіде ұстау жойылды

            2.Қазақ өлкесінде сенімді тірек қалыптастыруды мақсат етті.

            3.Қазақ халқын отырықшылықпен айналысуға көшіргісі келді

            4.Орыстандыру туралы ниеті болды.

САЛДАР:Жер тапшылығы  сезілді

               Қазақтардың жері тартып алынды

               Мал шаруашылығын дағдарысқа ұшыратты

               Демографиялық жағдай өзгерді

Қалған тарихи мәліметтер өзіндік жұмыс ретінде сабақты бекіту бөлімінде беріледі.

Бекіту:

1-топқа тапсырма (тапсырмалардың қиындығы әр түрлі деңгейде):

    Патша үкіметінің Қазақстан аумағына қоныс аударушыларды орналастыруға байланысты шаралары мен жарлықтарын хронологиялық ретпен жазыңдар.

2-топқа тапсырма:

Қоныс аударудың маңызы мен салдарына баға беріңдер.

Тиімді жақтары

Тиімсіз жақтары

3-топқа тапсырма:

Мына терминдердің мағынасын түсіндіріңдер:

—         отаршылдық тәуелділік

—         Басыбайлы тәуелділік

—         Жергілікті (автохтонды) халық

—         Үлеске тиген жер, кесілген жер

—         Столыпиннің аграрлық саясаты

—         Ходоктар

—         Хутор

—         Жатақтар

  1. Мына адамдар жөнінде не білесіңдер?

Г.А.Колпаковский

П.А.Столыпин

Куропаткин

Үйге тапсырма:мәтінді түсініп оқу.Құжатпен жұмыс 

Сабақ тақырыбы:

Патша үкіметінің отаршылдық қоныс аудару саясаты

                                           Теректі ауданы

ШағанЖОББМ

                                         тарих пәні мұғалімі: Имангалиева А.Г.

Скачать разрботку

Для заказа пишите в WhatsApp

+7 776 987 0729

Либо отправьте заявку с сайта (Просьба не дублировать сообщения, мы отвечаем в течении 1-3 часов)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *