План урока по казахскому языку в 4 классе по теме: «Хайуанаттар бағы»
Турубаева Дария Сансызбаевна
учитель казахского языка и литературы
КГУ «Покровская средняя школа»
Есильского района,Северо-Казахстанская область,Казахстан
Мақсаты: | аңдардың аттарын еске түсіре отыра «Хайуанаттар бағында» аңдар не істеп жатыр?сұрағына жауап беру арқылы шағын мәтін құрастыра алуға үйрету.
|
|||
Міндеттері : | 1.Білімділік:тақырыпқа байланысты сөздерді меңгеру
2. Дамытушылық:түрлі тапсырмаларды орындай отырып,олардың сөздік қорларын молайту,ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту. 3.Тәрбиелік:аңдарды қорғауға,аялауға баулу.
|
|||
Күтілетін нәтиже: | Барлығы : аңдар атауларын еске түсіреді, хайуанаттар бағында тіркесімен қолданады.
Көпшілігі : аңдар не істейді сұрағына жауап береді Кейбіреулері «Хайуанаттар бағы» тақырыбы бойынша шағын мәтін құрастыра алады |
|||
Әдіс –тәсілдер: | Миға шабуыл, сұрақ –жауап,сәйкестендіру,мәтінмен жұмыс,коллаж жасау, топтық ,жұптық, жеке жұмыс | |||
Сабақ түрі: | жаңа сабақ | |||
Сабақ көрнекілігі: | Интерактивті тақта, бейнематериал, топқа бөлу пазлдары, тапсырмалар мәтіндері, колаж суреттері, бағалай парақшалары, смайликтер | |||
Сабақ барысы | ||||
Кезеңдер | Тапсырмалар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт |
Ұйымдастыру кезеңі | Амандасу
Түгендеу Жағымды психологиялық атмосфера қалыптастыру Топқа бөлу:пазл жинау |
Қайырлы таң,достарым!
Қайырлы таң, Ұстазым! Бүгін ашық сабақ, Келген қонақтарға да бір сәлем! Қайырлы таң,Ұстаздарым! |
Мұғаліммен, қонақтармен амандасады.
Пазлдар арқылы 4 топқа бөлінеді: «арыстан» «керік» «піл» «жолбарыс» |
3 |
Миға шабуыл | Сабақ тақырыбын ашу | Бейнематериал көрсетеді де, сұрақтар қояды:
Бұл қандай көрініс? Бұл не? Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады. |
Оқушылар бейнематериал қарайды,сабақтың тақырыбын ашады. | 2 |
Кіріспе бөлім | Жаңа сөздермен жұмыс | Слайд арқылы жаңа сөздерді көрсете отыра ,аудармасы мен айтылу, жазылуына назар аударады | Жаңа сөздерді слайд арқылы меңгереді: мұғалімнің атылуын тыңдайды, іштей оқиды, дауыстап оқиды | 2 |
Негізгі бөлім | 1.Дәптерге күн мен сабақтың тақырыбын жазу
|
1.Бүгін нешесі?
Қазір қай жыл мезгілі? Бүгін аптаның қай күні? Сұрақтарына жауап беруді сұрайды. |
1.Сұрақтарға жауап беру арқылы ,дәптерге күн мен сабақ тақырыбын жазады.
|
1 |
2.«Хайуанаттар бағында» тапсырмасы: сөйлемді толықтыру.
|
2. тапсырманы түсіндіреді: «Хайуанаттар бағында … бар»
|
2. Сандықтағы аңдарды ала отыра ,аңның атауын сөйлемде қолдану/аң атауларын еске түсіред/
|
3 | |
3. «Хайуанаттар бағында аңдар не істеп жатыр?»
|
3. Слайд арқылы жаңа сөздер енгізеді: су ішіп тұр, ұйықтап жатыр, жапырақ жеп тұр, секіріп жүр.
|
3. ауызша кезекпен слайд арқылы аңдар не істеп жатқанын айтады:
Аю ұйықтап жатыр. Қоян секіріп жүр. Керік жапырақ жеп тұр. Піл су ішіп тұр.
|
3 | |
4. «Сұрақ –жауап»
|
4.сұрақтар мен жауаптарды сәйкестендіру керектігін айтып түсіндіреді.
|
4.
1) кеспелердегі сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіреді. 2) жұптық жұмыс: екі сұрақтан алып бір-біріне қояды Бір –бірін бағалайды/бағалау парақшасы/
|
5
|
|
5.Мәтінмен жұмыс: көп нүктенің орнына керекті сөздерді жазу | 5. Мәтін жазылған кеспелерді таратады | 5. Топта мәтінді толықтырады. Әрбір топтан бір эксперт басқа топтың жұмысын тексереді. Бағалайды./бағалау парақшасы/
|
5 | |
Сергіту сәті | Қолды белге қояйық
Басты оңға бұрайық Басты солға бұрайық Бір отырып, бір тұрып Бір демалып алайық |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Шумақты дауыстап айтып, жаттығулар жасайды. | 1 |
Бекіту | Коллаж жасау«Хайуанаттар бағы» .
Қорғау . |
Суреттер мен плакат беріп , түсіндіреді | Топта «Хайуанаттар бағы» коллажын жасайды. Қорғайды .Басқа топтар «бас бармақ» әдісімен бағалайды. | 9 |
Қорытындылау | «Үш,екі,бір» әдісі арқылы қорытындылау | «Үш,екі,бір» әдісі арқылы сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасауды айтады | «Үш,екі,бір» әдісі арқылы сабақ тақырыбы бойынша үш сөз, екі сөйлем, бір сұрақ айтады | 2 |
Бағалау | Бағалау парақшасы | Бағалау парақшасы бойынша өз бақылау нәтижесінде оқушылардың қорытынды бағаларын жариялайды. | Бағаларын тыңдайды, өз пікірлерін айтады | 2 |
Рефлексия | «Смайликтер» | Сабақта алған әсерлерін смайликтер арқылы білдіруді сұрайды. | Сабақтағы әр оқушы өз көңіл-күйіне байланысты смайликті көрсетеді | 1 |
Үй тапсырмасы | 102-бет, 6-тапсырма-сұрақтарға жауап беру, жаңа сөздерді жаттау. | түсіндіреді | Күнделікке жазады | 1 |