Менің қонақтарым
Казахстан, Костанайская область, Карабалыкский район, с. Научное
Новостройская средняя школа
Учитель казахского языка и литературы
Аманова Бакыткуль Бакыткереевна
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: мәтін бойыншасұрақтарғ
2.Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, іздену, сөйлеу, жазу дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың ой-өрісін дамыту.
3.Тәрбиелік: сыпайылыққа, сыйластыққа, құрмет көрсетуге, қамқор болуға үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: грамматикаға байланысты карталар, фонетикалық жаттығу, карточкалар, көрнекілік –презентация, бағалау парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Диалогтік оқыту
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
- Сәлеметсіңдер ме?!
- Қалдарыңыз қалай?
- Бүгін сабақта кім кезекші? (Кезекші сабақты бастайды)
- Бүгін нешесі?
- Бүгін аптаның қай күні?
- Осы қай мезгіл?
- Осы қыс мезгілінің айлары қандай?
- Қыста ауа райы қалай болады?
Мұғалім сөзі: -Балалар қараңыздаршы бізге кімдер келді?
- Қане балалар, қонақтарымызға сәлем берейік.
Үлкендерге сіз.
Кішілерге сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз!
ІІ. Жаңа сабақ
-Балалар ең алдымен біз тілімізді жаттықтырайық
Фонетикалық жаттығу
І. Ым,ім,м
ІІ. Ың, ің,ң
ІІ. Ңыз, ыңыз ,іңіз
ІІІ. Сы,сі,ы,і
-Балалар сабақта не істейсіздер?
ІІІ. Тәртіп сақтаймыз-соблюд
Бір-бірімізге көмектесеміз- помогаем друг-другу
Бір-бірімізді тыңдаймыз- слушаем друг-друга
Оқимыз-читаем
Жазамыз-пишем
Жаттаймыз-учим наизусть
Аударамыз- переводим
Сұрақ қоямыз- задаем вопросы
Үйренеміз- научимся
IY. Мұғалім сөзі: Балалар енді жаңа сөзге көңіл бөлейік
Жаңа сөз: жаттаймыз, дәптерге жазамыз, сөйлем құраймыз.(тақтағ
Құттықтаймын- поздравляю
Сыйлық- подарок
Әкелді- принес(ла)
Қонақ- гость
Сыныптас- одноклассник
Көрші- сосед
Келді- пришел
- Мәтінмен жұмыс: (аударамыз, сұрақ қоямыз) 1-тапсырма 121 бет.
— Балалар, зат есімнің қандай жалғаулары бар?
Көптік Септік Тәуелдік Жіктік
— Балалар, қазақ тілінде қанша септік бар?
Ү. Бекіту (Септеу, тәуелдеу жұмысы) Бір-бірлерін тексереді.
І-топ «сыйлық»
ІІ-топ «қонақ»
Мюнстенберг әдісі : ( ойлау әдәсі, сөздік қорын дамытады, Әріптерден сөз құра (составить слово из букв)
Амтанвлсыйлықарс
арсавыфкелдіорпа
аостмьибкітапенг
ҮІ. Сергіту сәті
Қонақтарға жұмбақ, жылдың төрт жыл мезгіліне байланысты «Бұл қай кезде болады?»
-Балалар, біз Қазақстанда тұрғандықтан қазақ халқының қандай салт-дәстүрін білесіздер?
Тілашар, Шілдехена, Қырқынан шығару, Тұсау кесу және т.б
Құт — прибыль
Арнайы қонақ- специальный гость
келген-пришедший
Жолаушы , құдайы қонақ- путник
Құрметті қонақ – уважаемый гость
Кісі-человек
Жақсылық, куаныш, сый- хороший, радость,подарок
Әкеледі- приносят
Қыдырма қонақ – неприглашенныйй гость
Қонақ – үйге құт әкеледі.
Жолаушы қонақ-“құдайы қонақ,
Тойға әдейі шақырылған қонақ “арнайы қонақ” олар құрметті кісілер. Құтты қонақ— сый, жақсылық, қуаныш әкеледі. «Қыдырма қонақ» үйлерді аралап жүретін қонақтар.
ҮІІ. Қорытынды
- Бүгін бізге кімдер келді?
- Бізге қандай қонақтар келді?
- Қонақ үйге не әкеледі?
- Арнайы қонақтар қандай кісілер?
- Қыдырма қонақ қандай қонақтар?
ҮІІІ. Бағалау.
Бағалау парағы «Блум таксономиясы» Білім игеруге бағытталған 6 қадам
Аты – жөні________________
Тапсырмалар
Этап урока |
Білу (знание) | Түсіну (Понимание) | Қолдану (примнение) | Талдау
(анализ) |
Жинақтау
(синтез) |
Бағалау
(оценка) |
Сөздік | ||||||
Есте сақтау | ||||||
Сөйлем құрау, | ||||||
Мәтін | ||||||
Сұрақ қою | ||||||
Карточка «+,-» | ||||||
қорытынды | ||||||
бағалау |
Үйге тапсырма: Мәтінді әңгімелеу, септік жалғауларын қайталау