Қысқаша көбейту формулалары
Казахстан, г. Атырау, п. Геолог
Средняя школа им. К.И.Сатпаева
Учитель математики
Халелова Ж. Т.
Сабақтың мақсаты : Қысқаша көбейту формулаларын ереже түрінде тұжырымдап, формула түрінде жаза білу. Көпмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу және өрнектерді ықшамдауда формулаларды қолдана білу дағдысын қалыптастыру;
Оқытуда қолданылатын модульдер: Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау, талантты және дарынды қабілетті балаларды оқыту.Жас ерекшеліктеріне байланысты оқыту. СТОҮ
Оқытуда қолданылатын әдіс- тәсілдер: Диалогта оқыту, сыни ойлау, АКТ, өзара бағалау (деңгейлік тапсырмалар) жуан-жіңішке сұрақтар, топпен жұмыс, сәйкестендіру.
Барлығын қоса алғанда бағалау: Кретериалды бағалау.Сұрақ –есептердің орындалуы.Мадақтау+ түзету.
Негізгі дерек көздері: Оқулық Алгебра 7 сынып авторы:Шыныбеков, интерактивті тақта, слайд, маркерлер, бағалау парағы.
Күтілетін нәтиже :
- Тақырып бойынша формуланы қолдана алады,
- есептер шығарудағы дағдыланды,
- өзгені тыңдай отырып өз білімін толықтырады,
- натурал және көрсеткіш дәреже қассиетерін қолдана біледі,
- сөздік қоры артады
- Қарастырып отырған есептерге талдау жасай біледі,
- Қорытындылар жасауға, оқу қызметін өздігінен бақылау жасауға дағдыланған.
Сабақтың жүрісі:
Кезең | Мұғалімнің іс -әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Оқытуда қолданылатын әдіс -тәсілдер | бағалау | Ресурс | ||||||
ұйымдастыру | Оқушыларды топқа бөлу.
Оқушылар алдына фишкалар беріледі , әр фишкаға нөмір жазылған.Оқушылар сандар арқылы үш топқа бөлінеді. Видеокөрініс «топпен жұмыс» ,бұл көрініс арқылы қандай ой қорытар единіз деген сұрақ қояды
|
Оқушылар бетшелерді таңдап , сандар арқылы өз топтарына барып отырады.
Видеокөрініс арқылы топпен жұмыстың артықшылығын түсіндіреді.
|
Диалогты оқыту: зерттеушілік әңгіме
СТОҮ
|
Мадақтау :тамаша ,жарайсыңдар
|
Бағыттаушы парақтар, фишкалар,видеокөрініс. | ||||||
Білу | Тірек негіздерін еске түсіру мақсатында мұғалім флипчартты толықтыруды ұсынады:
1 топқа. Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраты… 2 топқа. Екі өрнектің кубтарының қосындысын және айырмасын көбейткіштерге жіктеу. 3 топқа. Екі өрнектің қосындысының және айырмасының кубы…
|
Әр топ флипчарттарын толықтырады , тақтада қорғайды.
оқушылар жауап беріп , ұпай жинақтайды әр топ өзінің жауап парағына ұпайларын жазып отырады
|
АКТ
СТОҮ Өзара бағалау
|
Критериалды бағалау:maх- 2 ұпай
|
Флипчарт, маркерлер,оқулық,бағалау парағы.Слайд. | ||||||
Түсіну
Қолдану |
Оқу материалының түсінгендігін бақылау мақсатында
“Математикалық лото” беріледі. Барлық топқа бірдей 9 есеп беріледі.Дұрыс жауапты тапқан оқушы сәйкес суреттің бөлігін тақтадағы ұяшыққа орналастырады Толық есептер шығарылғанда тақтада «Мәңгі алау» суреті шығады.
“ жылдар сөйлейді ” , есептер шығару тапсырылады. 8 есептің жауаптарын ұяшықтарға орналастыру арқылы жеңіс күнін тақтаға жазу. 09.05.1945 саны шығады
|
Оқушылар топпен жұмыстана отырып әдістерді, ұғымдарды, заңдарды, қағидаларды, теорияларды есептерді шығаруда қолданады. Топтың дарынды , талантты оқушылары білімінде олқылығы бар оқушыларға көмек бере отырып топта жұмыс жасайды.
Өзара бағалау парақтарына ұпайларын жазады.
|
Диалог оқыту Зерттеу жұмыстары АКТ СТОҮ Карточкамен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар | Критериалды бағалау
maх- 9 ұпай
maх- 9 ұпай |
Интерактивті
тақта , слайдтар.бағалау парағы, деңгейлік тапсырмалар “Математикалық лото” |
||||||
Ой толғаныс
рефлексия Бағалау |
Мұғалім топтың ұпайын жинақтайды және сыныпқа баға береді.
Әр топтың пікірлерін тыңдайды.
Үйге тапсырма беру
|
1. Оқушылар өз топтарының жұмысын зерделеп , сараптап , ортақ пікірге келе отырып топтарынабағаларын береді. Түсіндіреді.
2. Әр ққушы өзінің сабақ барысында жасалған жұмысына баға қояды.
|
Зерттеушілік әңгіме
СТОҮ Бағалау парағы |
Жалпы ұпай және баға
|
Бағалау парағы, смайлик. |
Ссылка на материал: https://yadi.sk/i/mR7Ka-PF3DoiRa